Satın al

2000 (Çitlembik Yayınevi), 2001 (Stüdyo İmge Yayınevi), , 2018 (Can Yayınları)

Tür: Öykü

Doğu Yücel, bu ilk öykü kitabında, fantastik ile büyülü gerçekçilik arasında dolaşan, zaman zaman da bilimkurgunun iskelesine yanaşan bir hayalet gemiden bize çeşitli öyküler sunuyor. Sınırsız bir hayal gücü, gerçeküstü imgeler, ince bir mizah anlayışı ve sürükleyici bir anlatım bu öykülerin keyifle okunmasını sağlıyor. Alacakaranlık Kuşağı’nın puslu atmosferinde geçen öykülerde muzip bir çocuğun dünyaya, iyiliğe ve kötülüğe ironik yaklaşımındaki ‘Masumiyet’ çok etkileyici. Rock ve heavy metal müziğin etkisini satırlarda hissedilebiliyorsunuz. Müzik kavramları ve şarkı sözleri öykülere dönüşüyor. Öykülerde, sınavlarla ve kurallarla kuşatılmış bir gençliğin test sorularına indirgenmiş bir yaşam karşısında kendi sorularını, arayışlarını, kâbuslarını, ve masallarını bulma çabası dilleniyor. Yazar, on bir öyküde bir hayalperestin hayat ile düşler arasındaki yolculuğunun anlatırken iyi bir öykünün bir öyküsü olması gerektiğini de unutmuyor.

1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda ve 1999’da Nostromo Kısa Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda başarı ödülleri alan Doğu Yücel edebiyata genç ve ilginç bir ses getiriyor. Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları, kitap okumaktan sıkılan, sinema ve müzikte kendilerini bulan genç kuşağın kendi imgeleriyle karşılaşabilecekleri bir kitap.

Öyküler: “Rüya Çocuk”, “Bariyer”, “Tiyatrodaki Hayat”, “Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı”, “Hayalperest”, “İlahi Düello”, “Büyük Aşklar Küçük Harfle Yazılır”, “Ölü Sevgiliye Mektup”, “Binbir Gündüz Masalı”, “Aşk, Şeytan ve ÖYS Üçgeninde Bir Faust”, “Hayalet Geminin 14 Delisi”

Kitaptan Örnek:

Büyük Aşklar küçük harfle Yazılır >>

Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı >>