dogu-yucel-5

1977’de doğdu. Çocukluğu ve okul yılları İzmir’de geçti. İzmir Amerikan Koleji’nde okudu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Radyo-TV Sinema alanında İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda başarı ödülü aldı. 1998’de ise Nostromo Kısa Bilim Kurgu Hikaye Yarışması’nda başarı ödülü kazandı.

Bu hikayeleri de kapsayan “Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları” 2000’de önce Çitlembik yayınları tarafından sonra ise Stüdyo İmge yayınları tarafından yayımlandı.

Bu sırada müzik medyasında çalışmaya başladı. İzmir’de 103.5 Radyo-Aktif’te program sundu, Non Serviam dergisinde ilk müzik yazıları yayımlandı. Radikal gazetesinin Cumartesi ve Pazar eklerinde çalışmaya başladı. Blue Jean ve Headbang dergilerinde uzun yıllar yazarlık ve editörlük yaptı.

Yücel’in ikinci kitabı “Hayalet Kitap” 1 Kasım 2002’de Stüdyo İmge yayınlarından çıktı.

“Okul” filminin (2004) senaryosunu Hayalet Kitap’tan serbest uyarlayarak yazdı. Filmi Taylan Biraderler yönetti.

2006’da Taylan Biraderler’in ikinci filmi “Küçük Kıyamet”in senaryosunu yazdı.

“Varolmayanlar” isimli romanı 7 Eylül 2011’de Doğan Kitap’tan çıktı.

2012’de Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın kurucuları arasında yer aldı.

2014’te öykü kitabı “Güneş Hırsızları” yayımlandı. (Bu kitap 2022’de Can Yayınları’ndan yeni bir kapak ve edisyonla yayımlandı.)

2017’de “Kimdir Bu Mitat Karaman?” isimli romanı Can Yayınları’ndan yayımlandı. Can Yayınları’na geçen yazarın ilk iki kitabı “Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları” ve “Hayalet Kitap” 2018’de yeniden Can Yayınları etiketiyle raflara çıktı.

2019’da “Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam ve Diğer Tuhaf Hikâyeler” isimli öykü derlemesi çıktı.

2022’de “Beter Ol Mitat Karaman!” romanıyla Mitat serisi devam etti.

2023’te Kimdir Bu Mitat Karaman?’dan uyarlanan sinema filmi “Mitat” seyirciyle buluştu. Aynı yıl gençlere yönelik yazdığı “Uzak Dünyalar” isimli roman Günışığı Kitaplığı’ndan yayımlandı.

“Sanatçı Öyküler” (Kelime Yayınları – 2012), “Kar İzleri Örttü” (Kırmızı Kedi Yayınları – 2013), “Güçoburlar” (Doğan Kitap – 2015), İstanbul 2099 (Doğan Kitap -2019), “Erkekler Yalnızlıklar – Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle” (Metis, 2021) gibi öykü seçkilerinde yer alan Doğu Yücel öykü, roman, tiyatro oyunu ve senaryo çalışmalarına devam ediyor.

doguyucel.com