dogu-yucel-5

15 Nisan 1977’de İstanbul’da doğdu. Babası tiyatro-sinema sanatçısı Erkan Yücel, annesi ise gazeteci-yazar Şükran Yücel’dir. Çocukluğu ve okul yılları İzmir’de geçti. İzmir Amerikan Koleji’nde okudu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu; ancak para saymayı bile bilmiyor!

“Rüya Çocuk”, “Hayalperest” ve “Ölü Sevgiliye Mektup” isimli öyküleri 1997 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda başarı ödülü aldı. 1998’de Nostromo Kısa Bilim Kurgu Hikaye Yarışması’nda “Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı” isimli hikayesiyle başarı ödülü kazandı.

Bu hikayeleri de kapsayan “Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları” 2000’de önce Çitlembik yayınları tarafından sonra ise Stüdyo İmge yayınları tarafından piyasaya çıktı.

Bir buçuk yıl Non Serviam dergisinde yazdıktan sonra Radikal Cumartesi ve Pazar eklerinde çalıştı. Müzik gazeteciliğine Blue Jean ve Headbang dergilerinde devam etti.

İstanbul Üniversitesi’nde Sinema TV yüksek lisansı yapan Yücel’in ikinci kitabı “Hayalet Kitap” 1 Kasım 2002’de Stüdyo İmge yayınlarından çıktı.

“Okul” filminin (2004) senaryosunu yazdı. Filmi Taylan Biraderler yönetti.

2006’da Taylan Biraderler’in ikinci filmi “Küçük Kıyamet”in senaryosunu yazdı.

“Varolmayanlar” isimli romanı 7 Eylül 2011’de Doğan Kitap’tan çıktı.

2012’de Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın kurucuları arasında yer aldı. Aynı sene “Hayalet Kitap”ın 10.yıl özel baskısı yazarın gözden geçirdiği haliyle Doğan Kitap’tan yayımlandı.

2014’te öykü kitabı “Güneş Hırsızları” yayımlandı.

2017’de son romanı “Kimdir Bu Mitat Karaman?” isimli romanı Can Yayınları’ndan yayımlandı. Can Yayınları’na geçen yazarın ilk iki kitabı “Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları” ve “Hayalet Kitap” 2018’de yeniden Can Yayınları etiketiyle raflara çıktı.

“Sanatçı Öyküler” (Kelime Yayınları – 2012), “Kar İzleri Örttü” (Kırmızı Kedi Yayınları – 2013) ve Güçoburlar (Doğan Kitap – 2015) gibi öykü seçkilerinde öyküleri de yayımlanan Doğu Yücel Blue Jean, Headbang ve Radikal’e yazdığı müzik yazılarıyla da tanınıyor. Ot ve Karakarga yazarın öykü ve denemelerinin yayımlandığı diğer dergiler arasında.

doguyucel.com